Glenn Cooper: Holtak könyvtára
Secret of the Seventh Son (A hetedik fiú titka), 2008
Fordította: Mezei Gábor
Kiadó: Geopen, 2010.
Ezt a regényt már csak úgy felkaptam a könyvtárban a többi mellé. Nagy méretű, érdekes föld színű borítóját megpillantva, tartalmába pillantva vittem a pulthoz. Siettem haza a pici lányunkhoz, az ősi ösztönök miatt nem időztem hosszan néhány célirányos keresésen túl a kölcsönözhető könyveknél.
Nem bántam meg ezt a "vak" haza vitelt a Holtak könyvtárával kapcsolatban. Nem hagyományos krimi, összeesküvés elmélet, misztikum is megjelenik benne, illetve a predesztináció vagy szabad akarat létezése is felmerül Will Piper FBI ügynök, sorozatgyilkos specialista történetében. Az ügynök öntörvényű figura, a nőknek nehezen áll ellen, kezelnie kell alkohol fogyasztással kapcsolatos impulzusait is, nyugdíjazása előtt kapja meg a Doomsday ügyet, valamint egy munkatársnőt, Nancy Lipinskit. Nancynek amúgy két hét diétával és kocogással sikerül fizikailag vonzó nővé változnia.
Will Piper a magánéletében pedig találkozik főiskolai első éves szobatársaival, köztük az esetlennek tűnő IQ bajnok Mark Schekletonnal, aki a nevadai 51-es körzetben végez szupertitkos munkát, és írói ambíciókat táplál, kedveli a las vegasi kaszinókat kis tétekkel játszva, gazdag életről álmodva.
A Doomsday nyomozásban egy sorozatgyilkost keresnek 2009-benNew Yorkban, aki, mielőtt lecsapna áldozataira, egy képeslapot küld azoknak koporsós rajzzal és haláluk dátumával.
Mindeközben a cselekmény zajlik egy Britanniában, Vectisen 777.07.06-án induló szálon, és párhuzamosan egy londonból gyökerező eseménysoron, 1947.02.12-től. Felbukkan Winston Churchill, akinek ismét nehéz döntést kell meghoznia. Megtudhatjuk, hogy Harry Truman íróasztalán állt egy tábla, "Enyém a felelősség" felírattal. (Ez nekem nagyon tetsző apróság volt.) Szent Benedek pedig írt "az egymásnak okozott nehézségek töviseiről", ez egy másik érdekesség volt, ami megszólított.
És végezetül minden a helyére kerül.
Akinek tetszett, arra vár a trilógia másik két kötete. Pl. rám is. Kikapcsolt nagyon, egyben mindenféle egzisztencialista jellegű szorongást is aktivizált mérsékelten.